Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy występuje najczęściej na policzkach, czole i brodzie dziecka i przybiera postać niewielkich zaskórników, ewentualnie grudek krostkowych lub podskórnych. Ten rodzaj wysypki u dzieci jest bezbolesny, często też mylony z potówkami. Łagodna odmiana tych zmian skórnych dotyka około 20% niemowląt. Przeważnie bardzo szybko mija, jest niegroźna dla zdrowia i praktycznie nie pozostawia po sobie żadnego śladu. W większości przypadków można sobie poradzić samemu. Jednakże czasami mogą pojawić się wypryski ropne. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki.

Co powoduje trądzik niemowlęcy?

Powszechnie uważa się, że trądzik niemowlęcy wywołany jest przez hormony wytwarzane przez organizm matki, które przedostają się przez łożysko do dziecka. Niekiedy powstanie zmian skórnych mogą wywołać stosowanie do pielęgnacji olejki mineralne. Trzeba też pamiętać, że trądzik niemowlęcy może być wywołany przez przegrzanie, zarówno jeśli chodzi o zbyt cieple ubieranie dziecka, ale także temperaturę występującą w mieszkaniu. Powodem występowania trądziku niemowlęcego mogą być też źle dobrane kosmetyki, które blokują pory skórne, czy środki czystości, które wywołują reakcje alergiczne. Właśnie z uwagi na to, często mylony on jest z potówkami i reakcjami alergicznymi. Jednakże odróżnia je od tych zmian to, że krostki towarzyszące trądzikowi niemowlęcemu nie wywołują swędzenia, bólu, ani innych nieprzyjemnych dla dziecka dolegliwości.
Zmiany pojawiają się przeważnie u noworodków i młodszych niemowląt i przyjmują formę zaskórników otwartych (czarnych) i zamkniętych (białych). Mogą pojawić się także podskórne grudki i niezwykle rzadko torbiele i ropne pęcherze.

Jak sobie poradzić z trądzikiem niemowlęcym

Trądzik niemowlęcy w zasadzie nie wymaga leczenia farmakologicznego. Jedynie kiedy towarzyszy mu zakażenie bakteryjne (występują ropne pęcherze) należy się udać do lekarza, który przepisze antybiotyki. Lekarz rozpoznaje trądzik niemowlęcy głównie na podstawie obserwacji i wywiadu z rodzicami, po czym zaleca odpowiednią pielęgnację. Składa się na nią stosowanie odpowiednich kosmetyków – emolientów, które poprawiają nawilżenie skóry.
Wybierając taki kosmetyk warto skonsultować się z farmaceutą, który po kilku pytaniach będzie umiał doradzić odpowiedni środek. Ważne jest też, by nie przegrzewać dziecka i ubierać je w przewiewne ubrania zapewniające cały czas dopływ świeżego powietrza. Warto pilnować, by w mieszkaniu temperatura nie przekraczała 20 – 21 stopni, a w nocy ok. 17. Pozwoli to również zapobiegać przegrzewaniu dziecka. Zabiegi takie pomagają wyleczyć trądzik, a także minimalizują ryzyko jego wystąpienia. Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka sprawi, że po krostkach nie zostanie żaden ślad i znikną one całkowicie, samoistnie po ok. 2-3 miesiącach.