Różyczka u niemowlaka

Różyczka jest jedną z chorób zakaźnych wieku dziecięcego wywoływanych przez wirusy. Charakteryzuje się wysokim stopniem zakażeń, jednakże dla dzieci jest praktycznie niegroźna i przebiega łagodnie, często bezobjawowo. Nie wolno jej jednak lekceważyć. Szczególnie, jeśli zachorują na nią osoby dorosłe. Bardzo groźna jest dla kobiet w ciąży, gdyż może wywołać poważne powikłania dla płodu.
Choroba przenosi się drogą kropelkową i najbardziej narażone są na nią dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (bardzo rzadko można zaobserwować ją u dzieci poniżej 7 miesiąca życia). Osoba chora na różyczkę zaraża w czasie 7 dni od pojawiania się wysypki na ciele, do momentu całkowitego ustąpienia tego objawu.

Czy to różyczka?

Pierwsze widoczne objawy choroby – tj. wysypka, pojawiają się dopiero po 14, a nawet 23 dniach od momentu zakażenia, dlatego też na początku trudno rozpoznać co tak naprawdę dolega dziecku. Początkowo dziecko narzeka na złe samopoczucie, występują też bóle głowy i mięśni, czyli objawy charakterystyczne dla grypy i przeziębienia. Wspomnianym objawom towarzyszy niejednokrotnie zapalenie spojówek i obrzęk powiek. Mogą też powiększyć się więzły chłonne, zaś u chłopców wystąpić bolesność jąder. Dopiero po wystąpieniu tych objawów pojawia się wysypka. Jest ona charakterystyczna dla tej choroby i najczęściej występuje na twarzy, szyi i za uszami. Są to niewielkie grudki nie większe niż główka od szpilki, które występują w dużych skupiskach.

Lecenie różyczki

Na różyczkę nie ma lekarstwa. Dziecko nią zarażone jest leczone objawowo tzn. jeśli występuje gorączka podaje mu się leki zbijające temperaturę, jeżeli zaś występuje zapalenie spojówek podaje się odpowiednie na tę przypadłość leki. Pomimo tego, że różyczka przebiega dość łagodnie koniecznie trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, który stwierdzi, czy jest to rzeczywiście ta choroba i jakie leczenie należy podjąć. Przede wszystkich dziecko zarażone powinno być odizolowane od rówieśników i przebywać w domu ok. 5 dni. Różyczkę przechodzi się tylko raz, jednakże bardzo ważna jest kontrola lekarza, gdyż może wywołać ona poważne powikłania, takie jak zapalenie stawów, małopłytkowa skaza krwotoczna, rzadziej zapalenie mózgu. Ważne jest też, aby kontaktu z zarażonym dzieckiem unikały kobiety w ciąży, gdyż choroba ta, niezwykle groźna jest dla nienarodzonych dzieci.

Profilaktyka

Choroby można uniknąć jedynie szczepiąc dziecko przeciwko różyczce. Szczepienie przeciw różyczce należy do grupy szczepień obowiązkowych i poddawane są mu wszystkie dzieci w wieku pomiędzy trzynastym a piętnastym miesiącem życia. Dawka przypomnieniowa podawana jest, kiedy dziecko skończy siedem lat. Dla zwiększenia ochrony kobiet w ciąży kolejną dawkę podaje się dziewczynkom, które skończyły trzynaście lat.
Jeśli kobieta, która planuje zajście w ciąże nie miała dodatkowego szczepienia powinna je wykonać co najmniej na trzy miesiące przed planowaną ciążą, szczególnie jeśli pracuje w szpitalu lub w innym miejscu gdzie ma styczność z małymi dziećmi.